aromaty14_top.jpg
JESTES Start » Włoskie aromaty » W krainie serów
Polish (Poland)English (United Kingdom)
W krainie serów

parmezan1

Nie można wyobrazić sobie włoskiej kuchni bez serów.

Są one składnikami wielu potraw. Ze względu na wysoką zawartość białka, wapnia, fosforu i witamin należą do najcenniejszych produktów spożywczych.

Na północy Włoch, gdzie są liczne hodowle bydła, wyrabia się sery głównie na bazie mleka krowiego, natomiast w centrum i na południu - na bazie mleka owczego. Te najsłynniejsze powstają w małych enklawach, gdzie panują idealne warunki produkcji (forma hodowli, karma zwierząt, jakość mleka, sposób warzenia i dojrzewania sera). Wymienione poniżej sery są wytwarzane w rygorystycznie określonych strefach. Na każdym etapie produkcji i dojrzewania są poddawane kontroli, a respektowanie norm produkcyjnych gwarantuje DOP (Chroniona Nazwa Pochodzenia), który to znak chroni konsumentów przed oszustwami i produktami imitującymi prawdziwe. Serów ze znakiem DOP jest obecnie 30. Rocznie produkuje się ich około 400 tysięcy ton. Każdy rodzaj sera ma własne logo , które jest wytłaczane na skórce kręgu sera lub na opakowaniu. I każdy jest niepowtarzalny.

ASIAGO     „jeden ser - dwa różne smaki"

 
Wytwarzany w północno wschodnich prowincjach: Vicenza, Trydent, część Padwy i Treviso
Wiek: tysiąc lat
Cechy charakterystyczne: występuje w dwu postaciach
Asiago świeży („pressato") - ser tłusty, produkowany z mleka pełnego z jednego udoju. Ma delikatny smak i lekko słomkowy kolor.
Asiago dojrzewający („d'allevo") - wyrabiany z mleka lekko odtłuszczonego z dwóch udojów. Ma bardziej wyrazisty smak i słomkowy kolor.
Doskonały na talerz serów, używany również w postaci tartej. Polecany do win czerwonych dobrej jakości.

FONTINA     „ser, który powstaje u stóp Mont Blanc"


Wytwarzany wyłącznie w autonomicznym regionie Valle d'Aosta, na północnym zachodzie Włoch.
Wiek: historia tego sera sięga średniowiecza, ale nazwę Fontina otrzymał dopiero w XVII wieku.
Cechy charakterystyczne: ser o elastycznej masie, raczej miękki, topniejący w ustach. Smak charakterystyczny, delikatny i łagodny, kolor słomkowy. Otrzymywany z mleka krowiego rasy Valle d'Aosta, pełnego i surowego, z jednego udoju. Dojrzewa ok. trzech miesięcy.
Fontina świetnie nadaje się do przyrządzania przystawek i dań głównych (np. fondue). Zalecany do spożywania z czerwonym, wytrawnym winem w pełnym smaku.

 

GORGONZOLA     „włoski szmaragd"


Wytwarzany w prowincjach: Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Cuneo, Mediolan, Novara, Pavia, Vercelli oraz region Casale Monferrato.
Wiek: powstał w X wieku, w mieście, od którego przejął nazwę - Gorgonzola pod Mediolanem.
Cechy charakterystyczne: bogaty w minerały i witaminy, produkowany wyłącznie z pełnego mleka krowiego z jednego udoju. Po pasteryzacji dodaje się zakwas mlekowy oraz Penicillium, które nadają mu charakterystyczne żyłki oraz wyjątkowy smak. Ser słodki dojrzewa co najmniej 2 miesiące, zaś ostry o trzy miesiące dłużej.

Ser o uniwersalnym zastosowaniu. Polecany na talerz serów, ale także do sosów i kremów. Podawany z winem wytrawnym o bogatym bukiecie, ale smakuje również w połączeniu z winami białymi i różowymi.

 

GRANA PADANO     „jakość na stole"


Wytwarzany na północy Włoch: nizina Padu, prowincje Piemontu, Lombardii i Wenecji, aż Piacenzy i Bolonii na południu oraz do Trydentu na północy.
Wiek: tysiąc lat. Jego obecna nazwa pochodzi od miejsca powstania - doliny Padu i doliny rzeki Grana, gdzie ojcowie benedyktyni rozpoczęli produkcję .
Cechy charakterystyczne: ser półtłusty, o masie twardej, drobnoziarnistej i barwie białej lub lekko słomkowej. Ma mocny zapach i intensywny, a zarazem delikatny smak. Otrzymywany jest z mleka krowiego, poddawanego ścisłej kontroli, częściowo odtłuszczonego powierzchniowo. Dojrzewa naturalnie rok (ser na półmisek), do dwóch lat (ser do tarcia). Zawiera dużo białka i mało tłuszczu, a ponadto jest źródłem soli mineralnych i wapnia.
Grana Padano serwuje się od przystawek, aż po deser.

 

MONTASIO     „trzy różne metody dojrzewania"


Produkowany w północno wschodnich Włoszech.
Wiek: buy priligy online powstał około roku 1200 w dolinach Alp Julijskich dzięki Benedyktynom.
Cechy charakterystyczne: ser twardy, o zwartej masie i barwie białej lub słomkowożółtej. Po dwóch miesiącach dojrzewania jest delikatny i słodki. Po pięciu - dziesięciu miesiącach ma pełniejszy i wyrazisty smak, a powyżej dziesięciu, staje się lekko ostry. Powstaje z mleka krowiego, surowego, wzbogaconego przez naturalne szczepy bakteryjne o niewielkiej kwaśności. Ma wysoką zawartość białka i dużą ilość soli mineralnych.
Świetny na talerz serów, jako aperitif lub przystawka, ale również jako danie główne. Występuje w licznych kombinacjach jako składnik lokalnych specjałów. Podawany z winem białym, lub - w wypadku serów o dłuższym dojrzewaniu - z czerwonym.

 

MOZZARELLA DI BUFALA CAMPANA    

„prawdziwy smak kuchni śródziemnomorskiej"


Obszar buy kamagra online produkcji to prowincje środkowo południowe: Caserta i Salerno, część Benevento, Neapolu, Frosinone, Latiny i Rzymu.
Wiek: początki produkcji datuje się na XII wiek, popularność zyskała w XVIII wieku.
Cechy charakterystyczne: ser świeży, odcedzany, w kolorze bieli porcelanowej, o bardzo cienkiej skórce. Produkowany z mleka bawolego, skąd charakterystyczny smak piżma oraz ziemi. Mozzarella zawiera bardzo dużo substancji białkowych, witamin, soli mineralnych oraz wapnia. Doskonały produkt z punktu widzenia dietetyki.
Spożywa buy clomid się ją w postaci świeżej z warzywami (zwłaszcza z pomidorami), ale także dodaje się do makaronów i pizzy.

 

PARMIGIANO - REGGIANO     „po prostu jedyny"

Produkowany na niewielkim obszarze regionu Emilia Romania, w centrum którego znajduje się Parma i Reggio Emmilia, skąd pochodzi nazwa sera.
Wiek: ser o bardzo długiej historii: znali go Etruskowie, był tez popularny w okresie cesarstwa rzymskiego. Już w roku 1200 posiadał wyjątkowe walory i renomę.
Cechy charakterystyczne: ser półtłusty, o twardej masie. Dojrzewa naturalnie i powoli. Ma delikatny smak i jasno słomkowy kolor. Produkowany jest z surowego mleka krowiego (krów nie wolno karmić kiszonkami), z udoju wieczornego, odstałego do rana i częściowo odtłuszczonego przez zdjęcie śmietany oraz z mleka z udoju porannego. Dojrzewanie trwa dwa lata. Ser ten jest ważnym źródłem skoncentrowanej, szybko przyswajalnej energii. Zawiera mało tłuszczu i dużo białka, witamin i soli mineralnych, jest lekkostrawny.
Permigiano - Reggiano to stały składnik włoskiej kuchni. Wzbogaca i urozmaica każdą potrawę. Podnosi wartość zup, makaronów i wielu innych dań. Doskonały jako przystawka oraz jako dodatek do owoców i sałatek. Podawany z najlepszymi czerwonymi winami, pasuje również do wytrawnego wina musującego wysokiej klasy.


PECORINO ROMANO     „antyczny przysmak bogów"

Produkowany wyłącznie na Sardynii, w Lacjum oraz w toskańskiej prowincji Grosseto.
Wiek: najstarszy ser na świecie: świadectwa historyczne dowodzące jego istnienia liczą sobie co najmniej 2000 lat.
Cechy charakterystyczne: ser twardy, masa biała lub lekko słomkowa. Smak ostry, bardzo charakterystyczny. Intensywność zapachu zależy od długości dojrzewania (dojrzewa od pięciu do ośmiu miesięcy). Produkowany jest z pełnego i świeżego mleka owczego, do którego dodaje się naturalny zaczyn mlekowy. Ser zawiera liczne białka, witaminy i sole mineralne, głównie wapń i fosfor. Zalecany jest w dietetyce.
Tradycyjnie dodaje się go do potraw z makaronu i do zup. Idealny jako ser na półmisek. Pasuje do czerwonego wina.

 

PECORINO levitra online TOSCANO     „owcze stada pasące się w sercu Włoch"

Wytwarzany w Toskanii i w przygranicznych obszarów Umbrii oraz Lacjum.
Wiek: wzmianki o tym serze znajdujemy w księgach „Naturalis Historiae" Pliniusza Starszego.
Cechy charakterystyczne: ser miękki lub półtwardy, o słomkowo białej barwie. Ma delikatny, perfumowany smak. Jedyny ser toskański o nazwie chronionej. Produkowany wyłącznie z mleka owczego z dwóch udojów. Pecorino miękki dojrzewa co najmniej 20 dni, a półtwardy nie mniej niż cztery miesiące. Może stanowić kompletny posiłek z uwagi na dużą zawartość szlachetnych białek i witamin. Występuje w wielu tradycyjnych przepisach włoskiej kuchni- jako przystawka i składnik dań głównych. Pasuje do wina białego (miękki), jak i do Chianti (dojrzewający).

 

PROVOLONE buy clomid online VALPADANA     „różne formy, wyciskana masa"

Strefa buy propecia produkcji jest ściśle określona: prowincje Cremona, Piacenza, Brescia, Werona, Vicenza, Rovigo, Padwa.
Wiek: ser powstał w drugiej połowie XIX wieku.
Cechy charakterystyczne: ser półtwardy o masie wyciskanej, zwartej, koloru lekko słomkowego. Smak ma delikatny (w przypadku sera dojrzewającego do trzech miesięcy) bądź mocniejszy (gdy dojrzewa dłużej). Może być lekko podwędzany. Produkowany jest z pełnego mleka krowiego. Świetny na półmisek serów, znakomity na przekąski. Łatwo się topi, nadaje się dobrze do potraw gotowanych, poza tym do warzyw i pieczywa. Najlepiej smakuje z winami o głębokim, pełnym bukiecie.